| Luogo di origine: | Made in China |
| Marca: | Infinity Machine Inc. |
| Certificazione: | ISO |
| Numero di modello: | C5092 |
| Quantità di ordine minimo: | 1 |
|---|---|
| Prezzo: | Negotiate |
| Imballaggi particolari: | Carta trasparente + spugna + cartone di legno |
| Tempi di consegna: | 35-40 giorni dopo la conferma dell'ordine |
| Termini di pagamento: | T/T |
| Capacità di alimentazione: | 50 set al mese |
| Nome del prodotto: | Macchine per test a ciclo flessibile per cavi multiconduttori SFF-8417. Procedura di test a ciclo fl | Modello: | C5092 |
|---|---|---|---|
| Applicazione: | Le macchine per prove di flessione ciclica dei cavi sono adatte per le prove di flessione del cavo m | norma di prova: | Procedura di test del ciclo flessibile per cavi multiconduttori SFF 8417; ISO 19642-2:2023 Test di f |
| Importo della prova: | 2 pezzi | Prova velocità: | 10~60rpm±2cpm (frequente utente di 13rpm) |
| Gamma di angolo: | ±90° / 0°~180° | Cicli di prova: | 1 ¢ 999,999 volte |
| Energia: | AC220V monofase o 120V±10%, 50/60Hz | Garanzia: | 1 anno |
Cable Bending Fatigue Test Machine for Vehicle Wiring
Automotive Cables Cyclic Bending Fatigue Test Equipment
Model: C5092 - Cable Cycle Flex Tester compliant with ISO 19642-2 standards
The cables cyclic bending test machine evaluates the bending fatigue performance of various cable types including:
The testing methodology involves short-circuit connecting one end of the cable, fixing it to a rotation plate, applying weights, and performing left-right rotational movements to assess cable conductivity after repeated cycles and evaluate overall cable quality.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | C5092 |
| Test Amount | 2 PCS |
| Test Speed | 10~60rpm±2cpm (Frequent user of 13rpm) |
| Angle Range | 90° |
| Min Display Angle | ±1° |
| Testing Cycles | 1~999,999 times |
| Guide Wheel Radius | R13, R19, R25, R37, R55, R69, R82, R107 (changeable) 4 sets |
| Diameter of Rotation Plate | 275mm |
| Weights | 100g, 200g, 500g, 1000g (or customize) |
| Dimension (W*D*H) | 1280*724*1320mm |
| Weight | 350kg |
| Power Supply | Single phase AC220V / AC120V 50/60Hz 5A or specified by user |
Automotive cables cyclic bending testing equipment is packaged in wooden crates to prevent damage during transportation. Each crate features clear shipping marks for easy identification.
We partner with reliable shipping companies to ensure safe handling and timely delivery. Customers receive tracking information to monitor shipment status throughout the transportation process.
Persona di contatto: Ms. Amy Lin
Telefono: +8613534323463
Fax: 86-0769-83428065
Addresss: No.103 costruzione 4, centro industriale di Furong, città di Wangniudun, 523200, città di Dongguan, Cina
Factory Indirizzo:No.103 costruzione 4, centro industriale di Furong, città di Wangniudun, 523200, città di Dongguan, Cina